Malezja

Malezja dzieli się na dwie części: zachodnią, położoną na Półwyspie Malajskim i wschodnią – na wyspie Borneo. Obie części Malezji są rozdzielone Morzem Południowochińskim. Malezja Zachodnia graniczy z Tajlandią, zaś Wschodnia z Indonezją.

Malezja | Kuala Lumpur
Malezja | Kuala Lumpur (by khalzuri)

Krajobraz Malezji jest jednakowy w obu jej częściach. Wzdłuż wybrzeży rozciągają się równiny, podczas gdy w głębi lądu panują wzgórza i wysokie góry porośnięte dżunglą.

Największym wzniesieniem Malezji jest góra Kinabalu (4095 m) na wyspie Borneo. Największym i najludniejszym miastem kraju jest jego stolica – Kuala Lumpur.

Klimat Malezji jest równikowy, przy czym od kwietnia do października kształtuje go monsun południowo-zachodni, a od października do lutego – monsun północny.

Między Półwyspem Malajskim i indonezyjską Sumatrą znajduje się Cieśnina Malakka – ważna droga morska światowego handlu i jedna z najbardziej uczęszczanych tras świata.

Począwszy od V wieku rosło znaczenie tej cieśniny i jej portów, a to za sprawą kwitnącego handlu na linii Europa – Indie – Chiny.

Malezja | Roześmiana mieszkanka stolicy Malezji
Malezja | Roześmiana mieszkanka stolicy Malezji (by zaxside)

Od VIII wieku rozprzestrzenił się na półwysep Malajski buddyzm i hinduizm. W 1400 r. powstało pierwsze malajskie królestwo Malakki, które pozostawało jednak w pewnej zależności od Syjamu (Tajlandii). Arabscy, perscy i hinduscy kupcy przynieśli na początku XV wieku islam, który wyparł inne religie.

W 1511 r. Malakka została zdobyta przez Portugalczyków, którzy z kolei zostali wyparci przez Holendrów (1641), a ci – przez Brytyjczyków (1795). W 1963 r., po przyłączeniu północnego Borneo, zmieniono nazwę kraju na Malezję.

Deszczowe lasy Malezji są ojczyzną wielkiej różnorodności zwierząt. Do gatunków, które przystosowały się do życia na potężnych drzewach, należą przede wszystkim gibbony i orangutany. Niektóre zwierzęta rozwinęły zdolności „lotu” z drzewa na drzewo.

Dolne obszary lasu zamieszkują m.in. bawoły, tapiry, nosorożce, tygrysy i niedźwiedzie malajskie. Wśród  ogromnej ilości owadów naliczono ponad 900 gatunków motyli, których nazwy są równie egzotyczne jak ich barwy.

Malezja | Malezyjskie wybrzeże
Malezja | Malezyjskie wybrzeże (by khalzuri)

Poza wspaniałymi krajobrazami Malezji i bogactwem jej zabytków, dużą atrakcją dla turystów są miejscowe targi. Nie mają one stałego miejsca i przenoszą się z jednej ulicy na drugą. Chińscy, hinduscy i malajscy sprzedawcy oferują tutaj przeróżne towary, od tanich plastikowych do drogich i wartościowych wyrobów z metalu i drewna. Można też spotkać zaklinaczy węży, wróżbitów i sprzedawców chińskich leków.